Najlepsze ciekawostki o kotach - tego nie wiedzieliście!!


5 ciekawostek o kotach - tego nie wiedzieliście!!

O kotach krąży wiele ciekawostek. Niektórzy ludzie uważają, że koty obdarzone są szóstym zmysłem, inni zaś, że są bardzo inteligentne. Które z tych stwierdzeń jest prawdziwe? Czy koty potrafią się uczyć?

Przekonaj się sam, zapraszamy na 5 ciekawostek o kotach!

Czytaj również: Czy koty mają 9 żyć?

 

1. Kocia przebiegłość

Koty obserwując uważnie ludzkie zachowania, potrafią opanować sztukę samodzielnego otwierania drzwi. Wysokość czy jakość klamki nie ma znaczenia, w takim wypadku kot po prostu na nią skacze.

 

 

2. Koty miauczą tylko do ludzi

Miauczenie jest to sposób komunikowania się z ludźmi. Co ciekawe koty nie miauczą do siebie czy innych zwierząt? Wyjątkiem są kocięta, które miauczą, aby komunikować się z matkami. Dorosłe koty komunikują się poprzez zapach, wyraz twarzy oraz złożone języki ciała. Koty używają różnego rodzaju miau w zależności od sytuacji. Przyjemny dźwięk używany jest do pozyskania żywności, podczas gdy głośne, nieprzyjemne miau służy do wyrażania rozdrażnienia.

 

 

3. To nie smak, ale zapach jedzenia przyciąga koty

Najważniejszym zmysłem dla kota jest węch. W przeciwieństwie do ludzi koty posiadają mniej receptorów smaku. Dlatego jeśli twój pupil ma jakieś zakażenie dróg oddechowych, pierwszym objawem będzie brak apetytu.

 

 

4 Mleko może być szkodliwe 

Pomimo klasycznej reputacji kota kochającego mleko,  faktem jest, że gdy koty rosną, przestają produkować enzymy laktozy. Enzymy te są odpowiedzialne za rozkład składników mleka i pozwalają kociakom łatwiej spożywać mleko. W miarę starzenia się kota, spożywanie mleka może powodować bóle brzucha. Mleko zalecane jest tylko dla kociąt, a spożycie przez starsze koty powinno być umiarkowane.

 

 

5. Są w stanie wyczuć trzęsienie ziemi 

Należy zauważyć, że łapki kota są bardzo wrażliwe, jednak niektóre zachowują się dziwnie tuż przed trzęsieniem ziemi. Chociaż nie jest to udowodniona teoria, niektórzy uważają, że koty potrafią wykrywać wibracje Ziemi przez stopy. Oznacza to, że zmysły kota są w stanie wyczuć najmniejsze wibracje.

 Czy znalazła się jakaś ciekawostka o której nie wiedziałeś?

0 comments

  • There are no comments yet. Be the first one to post a comment on this article!

Leave a comment